Praca Na Emeryturze Logo

Kiedy będzie wypłacana 13. emerytura? Ile pieniędzy dostaniesz?

Redaktor
14 marca 2020

[fusion_builder_container hundred_percent="no" equal_height_columns="no" menu_anchor="" hide_on_mobile="small-visibility,medium-visibility,large-visibility" class="" id="" background_color="" background_image="" background_position="center center" background_repeat="no-repeat" fade="no" background_parallax="none" parallax_speed="0.3" video_mp4="" video_webm="" video_ogv="" video_url="" video_aspect_ratio="16:9" video_loop="yes" video_mute="yes" overlay_color="" video_preview_image="" border_size="" border_color="" border_style="solid" padding_top="" padding_bottom="" padding_left="" padding_right=""][fusion_builder_row][fusion_builder_column type="1_1" layout="1_1" background_position="left top" background_color="" border_size="" border_color="" border_style="solid" border_position="all" spacing="yes" background_image="" background_repeat="no-repeat" padding_top="" padding_right="" padding_bottom="" padding_left="" margin_top="0px" margin_bottom="0px" class="" id="" animation_type="" animation_speed="0.3" animation_direction="left" hide_on_mobile="small-visibility,medium-visibility,large-visibility" center_content="no" last="no" min_height="" hover_type="none" link=""][fusion_text columns="" column_min_width="" column_spacing="" rule_style="default" rule_size="" rule_color="" hide_on_mobile="small-visibility,medium-visibility,large-visibility" class="" id=""]

Nie ma jeszcze pewnej daty wypłat 13. emerytury. W ubiegłym roku świadczenia były wydawane od maja, w tym rząd chce wypłacać "trzynastkę" w kwietniu. Ile dostaną emeryci i kiedy mogą spodziewać się wypłat? Emeryt lub rencista otrzyma świadczenie automatycznie - nie jest potrzebne składanie żadnych wniosków. Czy z powodu pandemii koronawirusa mogą pojawić się zawirowania w terminach?

Ministerstwo Finansów wyliczałó wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów oraz realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację. Wstępny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur z ZUS, jaki ma obowiązywać w marcu ma wynieść 103,24 proc. (wzrost o 3,24 proc. brutto). Sejm zdecydował, że podwyżki emerytur wyniosą co najmniej 70 zł brutto. Projekt zakłada zastosowanie ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł, a także podwyższenie najniższych świadczeń odpowiednio do:

  • 1200 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,
  • 900 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

>>>13. emerytura 2020. Od kiedy będą wypłaty?<<<

W ubiegłym roku trzynastki były wypłacane w maju, w tym roku najpewniej wypłaty dodatkowych emerytur zaczną się już w kwietniu. Jest szansa, że od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym co rok. Emeryci jako "trzynastkę" dostaną 1200 zł brutto, czyli najniższą emeryturę, jaka obowiązywać będzie w 2020 r.

13. emerytura 2020. Zasady przyznania

Emeryturę + otrzyma każdy emeryt pobierający emeryturę zarówno z ZUS, KRUS, jak i mundurową. Otrzymają je także renciści i osoby pobierające emerytury pomostowe, ale też świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W przypadku zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje w takim wypadku będzie wydawał i jedno świadczenie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Jedna Emerytura+ przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

Czytaj nasz poradnik >>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik <<<

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *