Praca Na Emeryturze Logo

Kiedy będzie wypłacona czternasta emerytura?

Redaktor
23 lipca 2021

Kiedy będzie wypłacona czternasta emerytura? W ostatnim kwartale 2021 r. Polacy otrzymają czternastą emeryturę. Portfele seniorów zostaną zasilone, jednakże nie każdy otrzyma „czternastkę” w takiej samej kwocie.

Prezydent Andrzej Duda zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej w 2020 r. przyznanie emerytom i rencistom przyznanie czternastej emerytury. Seniorzy od niemal roku oczekują na dodatkowy zastrzyk finansowy.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Według resortu rodziny i polityki społecznej „czternastka” to świadczenie jednorazowe. Zostanie ono wypłacone tylko i wyłącznie w tym roku. By otrzymać to świadczenie nie będzie trzeba składać żadnych wniosków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je z automatu tym emerytom i rencistom oraz pobierającym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Już na jesieni czternasta emerytura

Świadczenie zostanie wypłacone w kwocie 1250,88 zł brutto. Po uwzględnieniu wszystkich podatków kwota ta wynosić będzie 1022 zł.

Nie wszyscy jednak będą mogli się nią cieszyć w takiej samej wysokości. Ci, którzy pobierają świadczenie powyżej 4150,88 złotych „czternastka” nie zostanie przyznana. Tym natomiast, którzy otrzymują pieniądze w przedziale od 2900 do kwoty 4150,88 złotych brutto, czternasta emerytura zostanie pomniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

Seniorzy mogą spodziewać się wypłaty czternastych emerytur już w IV kwartale tego roku. Otrzymają też wówczas trzynastki.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *