Praca Na Emeryturze Logo

Kiedy dostaniesz brytyjską emeryturę?

Michał Zagozdon
12 maja 2021

Kiedy dostaniesz brytyjską emeryturę? Osoby, które podjęły pracę na terenie Wysp Brytyjskich, mają możliwość uzyskania prawda do tamtejszej emerytury. Istnieje opinia, że takie świadczenie jest o wiele atrakcyjniejsze niż to przyznawane w naszym kraju.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

W Wielkiej Brytanii emerytura może pochodzić z trzech różnych źródeł: od państwa, z własnych oszczędności oraz własnych oszczędności wzbogaconych przez pracodawcę. Na podstawie wspominanych kryteriów wyróżniamy:

  • - Personal Pension -  jest to tzw. prywatna emerytura, na której wysokość wpływ mają składki wpłacone przez zainteresowanego przez okres jego pracy
  • - State Pension – to właśnie podstawowa emerytura, która jest wypłacana przez państwo
  • - Workplac Pension – to emerytura, pochodząca z firmowego funduszu emerytalnego

Prawo do brytyjskiej emerytury nabywa się w momencie spełnienia następujących kryteriów:

  • - osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego
  • - przepracowanie określonego czasu

Wiek emerytalny

Temat wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii od strony prawnej jest nieco skomplikowany, z racji przepisu, że obecnie jest on dostosowany do pogarszającej się sytuacji demograficznej tamtejszego społeczeństwa, które najnormalniej w świecie się starzeje. Wiek emerytalny ma w UK tendencję zwyżkową – obecnie wynosi 66 lat, a docelowo ma osiągnąć 68.

https://pracanaemeryturze.pl/polacy-za-emerytura-bez-podatku/

Każdy kto ma w planach przejście na emeryturę na Wyspach Brytyjskich, może samodzielnie obliczyć wiek, kiedy to stanie się możliwe. Należy skorzystać z kalkulatora zamieszonego na stronie https://www.gov.uk/state-pension-age, a następnie postępując zgodnie z zamieszczonymi na niej instrukcjami obliczyć moment przejścia na emeryturę.

Staż pracy

Według przepisów jakie obowiązują w Wielkiej Brytanii, prawo do otrzymania emerytury przysługuje tym osobom, które osiągnęły wiek emerytalny oraz przepracowały co najmniej  10 lat. Nie musi to być jednaj 10 lat przepracowanych ciągle. Warto tutaj wiedzieć, że okres 10 lat uprawnia tylko do wypłat emerytury częściowej. Pełna państwowa emerytura – State Pension należy się jedynie tym, który przepracowali okres 35 lat.

Czytaj też:

https://pracanaemeryturze.pl/po-ilu-latach-pracy-nabywa-sie-prawo-do-emerytury-we-francji/

https://pracanaemeryturze.pl/po-ilu-latach-pracy-nabywa-sie-prawo-do-emerytury-w-belgii/

https://pracanaemeryturze.pl/po-ilu-latach-pracy-nabywa-sie-prawo-do-emerytury-w-hiszpanii/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *