Praca Na Emeryturze Logo

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Redaktor
23 lipca 2021

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Od lat eksperci powtarzają osobą uprawnionym do pobierania świadczenia, by z decyzją o przejściu na emeryturę wstrzymali się przynajmniej do lipca.

W chwili, której decydujemy się by zakończyć swoją karierę zawodową, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość naszego świadczenia emerytalnego. Uzyskany przez nas kapitał dzieli się przez prognozowaną długość życia. Jeżeli decyzja zapadnie w lipcu, to nastąpi to już po czerwcowej waloryzacji, a to oznacza wyższy kapitał do podziału.

>>> Emerytura bez podatku. Tabela przeliczeniowa <<<

Waloryzacja składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zależy od wzrostu płac, inflacji oraz liczby ubezpieczonych w roku ubiegłym. Z kolei waloryzacja subkonta jest zależna od dynamiki wzrostu PKB z ostatnich 5 lat. Warto przy tym wspomnieć, że w roku 2020 PKB Polski spadło, po raz pierwszy od blisko 30 lat!

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Obywatele, którzy posiadają oszczędności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ze zmianami po czerwcowej waloryzacji zapoznają się Platformie Usług Elektronicznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przekaże jednak do ubezpieczonych informacji w formie papierowej.

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

2 comments on “Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?”

 1. Witam,piszecie Państwo aby wstrzymać się z przejściem na emeryturę do lipca,do rocznej waloryzacji.Mam pytanie,czy w mojej sytuacji ma to znaczenie,ponieważ od 15 lat nie pracuję w Polsce więc nie wpłacam składek na przyszłą emeryturę,chociaż mam wyliczony kapitał początkowy.Wydaje mi się że jeżeli zacznę pobierać od 15 lutego np.2 tys. złotych to do lipca będe ich miał10 tys.złotych a jeżeli zacznę pobierać od lipca nie dostanę więcej jak kilka procent do emerytury,czyli od lipca mogę dostać 2150 złotych,czyli 150 złotych więcej ale zaczynam od zera a tak mam już w lipcu 10 tys. za które już mogę coś kupić lub dobrze żyć!

  1. Szanowny Panie,
   Tak, scenariusz przedstawiony przez pana jest korzystniejszy bo nie wpłaca już Pan składek na przyszłą emeryturę. Sytuacja dość wyjątkowa więc nie stosuje się do niej wszystko co zawarliśmy w artykule.
   Dziękujemy za pytanie
   Redakcja Pracanaemeryturze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *