Praca Na Emeryturze Logo

Kiedy nie przechodzić na emeryturę?

Michał Zagozdon
16 maja 2021

Kiedy nie przechodzić na emeryturę? Przy przechodzeniu na emeryturę warto przemyśleć kiedy dokładnie to zrobić. Ogromne znaczenie ma termin kiedy podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku. Zdecydowanie najgorszym okresem by to zrobić jest czerwiec. 10 tysięcy osób co roku wpada w tzw. pułapkę czerwcowych emerytur.

Dzieje się tak przez mechanizm, w oparciu o który Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza świadczenie. Szósty miesiąc roku, a więc czerwiec to wyjątkowy miesiąc, w którym zebrany przez lata kapitał powiększany jest jedynie o wskaźnik waloryzacji rocznej. W kolejnych miesiącach dodatkowo dochodzi jeszcze wskaźnik waloryzacji kwartalnej.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Efektem tego jest to, że przechodząc na emeryturę w czerwcu otrzymuje się niższą emeryturę niż maju czy lipcu, a mowa tutaj nawet o kilkuset złotych w skali miesiąca.

Sprawą zająć miał się rząd, ale prace utknęły w martwym punkcie. Wraz z ewentualną zmianą przepisów, mogłaby pojawić się fala pozwów od seniorów, którzy przez ostatnie lata tracili swoje środki.

>>>W jaki sposób wyliczyć sobie lata pracy do emerytury<<<

Taka sytuacja mogłaby mieć miejsce, gdyby zostały uwzględnione poprzednie roczniki. Ze względu na bardzo wysokie koszy takiego wyrównania, ciężko sobie wyobrazić by rząd zastosował procedurę ponownego przeliczenia wszystkich przyznanych przed 2020 rokiem czerwcowych emerytur.

Zgodnie z prawem ZUS musi dokonywać co roku waloryzacji składek zgromadzonych na koncie każdego przyszłego emeryta. W czerwcu ZUS podejmuje decyzję co do wysokości waloryzacji składek przyszłych emerytów. Objęta nią jest suma składek zgromadzonych na koncie przyszłego emeryta według stanu na dzień 31 stycznia danego roku. Kto dostaje decyzję o przyznaniu emerytury ma wyliczoną jej wysokość według aktualnej wartości kapitału emerytalnego. Jeśli decyzja zapada tuż przed waloryzacją (czyli w czerwcu), emerytura jest niższa - nawet 10 proc. wspomnianej waloryzacji.

UWAGA PRZYKŁAD. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że posiadanie dyplomu ukończenia wyższej uczelni gwarantuje doliczenie aż 8 lat pracy do naszej emerytury.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *