Praca Na Emeryturze Logo

Kiedy rolnicy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę?

Redaktor
16 czerwca 2021

Czy rolnicy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę? Izby Rolnicze zdecydowały się podjąć starania o wprowadzenie przepisów, które pozwolą rolnikom na wcześniejsze przejście na emeryturę.

Rolniczy samorząd nie ustaje w walce o prawa rolników będących w wieku emerytalnym. Po złożonych wnioskach o uniezależnienie wypłaty pełnego świadczenia rolnikom, którzy przeszli na emeryturę od zaprzestania działalności rolniczej nadszedł czas na zajęcie się kwestią wprowadzenia przepisów, które pozwoliłby rolnikom na wcześniejsze przejście na emeryturę.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo w sprawie wprowadzenia przepisów, które pozwolą przejście na emeryturę po opłaceniu 100 składek emerytalno-rentowych, niezależnie od osiągniętego wieku. Ci rolnicy, którzy nie podlegali ubezpieczeniu przez pełne 25 lat powinni dostać świadczenie w wysokości odpowiedniej do opłaconych przez nich składek.

Według samorządu rolniczego, ustawa z dnia 16.11.2016 r. . o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 20 17 r. poz. 38) obniżyła zasadniczy wiek emerytalny i przywróciła stan sprzed 1 stycznia 2013 roku, ale nie dała rolnikom szansy przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Wraz z dniem 1 stycznia 2018 roku rolnicy utracili prawo do wcześniejszych emerytur.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

Według Izb Rolniczych, dzisiejsze gospodarstwa rolne są zbyt późno przekazywane następnym pokoleniom, czego konsekwencją jest niechęć młodych ludzi do zajmowania się rolnictwem na rzecz innej ścieżki zawodowej. Powodem tego są sztywne przepisy systemu emerytalnego, które równocześnie uniemożliwiają pracę w gospodarstwie i pobieranie emerytury z jednej strony oraz brak możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w sytuacji, kiedy jest to korzystne dla rolnika.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *