Praca Na Emeryturze Logo

Kiedy wypłata czternastej emerytury? Emeryci dostaną ją w listopadzie lub grudniu

Redaktor
22 marca 2021

Czternasta emerytura w wysokości 1250,88 zł brutto trafi do seniorów w listopadzie lub grudniu. Na rękę będzie to kwota w wysokości ok. 1066 zł. Ustawę w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw w ubiegłym tygodniu, która zakłada kolejne dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów w 2021 r. Przepisy wejdą w życie 25 marca.

W ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Wynika z tego, że blisko 1,2 mln osób, które pobiera wyższe świadczenia, będzie miało „czternastki” zmniejszone w myśl zasady złotówka za złotówkę (gdy pobierana emerytura wynosi 3000 zł, kwota czternastej emerytury będzie pomniejszona o 100 zł). Świadczeń nie otrzyma 500 tys. emerytów, którzy mają najwyższe emerytury tj. powyżej 4150 zł brutto.

Ok. 9,1 mln świadczeniobiorców ma otrzymać czternastą emeryturę. Jej pełną kwotę, tj. 1250,88 zł brutto powinno dostać ok. 7,9 mln emerytów i rencistów. By dostać „czternastkę” nie będzie trzeba składać żadnego dokumentu. Przyznawana będzie ona z urzędu.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Rząd przeznaczył na wypłatę czternastych emerytur ok. 11,4 mld zł. W listopadzie swoje świadczenie otrzyma większość emerytów i rencistów. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych „czternastki” będą wypłacane w grudniu. Jeśli chodzi o świadczenia wypłacane okresowo co kwartał z ubezpieczenia społecznego rolników, te świadczeniobiorcy dostaną w styczniu 2022 r.

W kwietniu seniorzy otrzymają dodatkowo trzynastą emeryturę. Dostanie ją każdy emeryt i rencista, bez względu na kwotę pobieranego świadczenia.

Czytaj też Jak dostać emeryturę wyższą o 10 procent dzięki waloryzacji składek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *