Praca Na Emeryturze Logo

Kto skorzysta na emeryturze stażowej?

Redaktor
27 lipca 2021

Kto skorzysta na emeryturze stażowej? Nie wiek, a lata pracy decydowałby przy emeryturze stażowej. Po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy, można byłoby zacząć korzystać ze świadczenia.

Związek „Solidarność” musi teraz zebrać 100 tysięcy podpisów pod projektem w dwa miesiące. 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet uprawniałoby do przejścia na wspomnianą emeryturę.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

W opinii związkowców pod projektem powinno się udać zebrać znacznie więcej podpisów niż 100 tysięcy. „Solidarność” chce w ten sposób pokazać partiom rządzącym, że w Polskim Ładzie brakuje tego projektu.

Projekt przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948r., które uzyskały okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

Jest tylko jeden warunek. Wysokość emerytury stażowej ustalona jest przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, nie jest niższa od minimalnej emerytury.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Świadczeniobiorca miałby prawo do dokonania wyboru momentu zakończenia pracy. Jeśli zdrowie mu na to pozwala, może zwiększyć wysokość świadczenia. W przeciwnym wypadku będzie mógł ją zakończyć szybciej niż teraz jest to możliwe.

Eksperci przestrzegają, że dla dużej liczby osób skorzystanie z emerytury stażowej oznaczałoby głodowe stawki i na rynku pracy na świecie trend jest wręcz odwrotny.

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *