Praca Na Emeryturze Logo

Kto straci na „emeryturze bez podatku”?

Michał Zagozdon
9 lipca 2021

Kto z emerytów straci na „emeryturze bez podatku”? W ramach Polskiego Ładu PiS forsuje pomysł „emerytury bez podatku”. Poprzez podniesienie kwoty wolnej duża większość świadczeniobiorców zyska.

Ci, którzy dostają najniższą emeryturę będą mogli liczyć na dodatkowe 46 zł co miesiąc. Dotychczas 1000 zł brutto dawało 864 złote na rękę. Dzięki wprowadzonym zmianom ta kwota wzrośnie do 910 złotych. Państwo potrąci tylko 9% (90 złotych) wspomnianej składki zdrowotnej.

Poprzez wzrost comiesięcznej emerytury, wzrośnie także oszczędność świadczeniobiorców. Przy emeryturze w wysokości 1500 złotych brutto, na rękę otrzymają oni więcej o 92 złote. Natomiast przy świadczeniu wynoszącemu 2000 złotych brutto – aż 138 złotych.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Reforma przewiduje korzyści do kwoty 2500 złotych brutto. Emeryci z taką emeryturą na zmianach zyskają według Instytutu Emerytalnego 184 złote.

Powyżej tej kwoty zyski już spadają, aż do kwoty 5000 złotych brutto. Świadczeniobiorcy z taką emeryturą na Polskim Ładzie będą stratni. Dotychczas otrzymywali na konto 4134 zł. Po wprowadzonych zmianach otrzymają o 9 złotych mniej. Wraz ze wzrostem emerytury różnica na niekorzyść seniorów pogłębi się. Bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy ma składka zdrowotna, której nie będzie można już odliczyć od podatku. Nie zrekompensuje tego także zwiększona kwota wolna od podatku.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *