Praca Na Emeryturze Logo

Na obecnych 40-latków czekać będą małe emerytury

Redaktor
8 października 2021

Złe informacje dla obecnych 40-latków, bo czekają bardzo małe emerytury. Średnia emerytura spadnie z obecnych 53% przeciętnego wynagrodzenia do poniżej 40% do 2040 roku. Są to fatalne informacje dla pokolenia 40 latków, którzy właśnie za 20 lat będą przechodzić na emeryturę.

Zapytana prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak bardzo spadła siła nabywcza osób teraz przechodzących na emeryturę, stwierdziła, że emerytury i ich siła nabywcza rosną i będą rosły dzięki waloryzacjom, ale także dlatego, że na emeryturę będą odchodzić kolejne pokolenia, które w trakcie swojego życia zarabiają coraz więcej.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

Istotnym tutaj jest to, że na obecne emerytury w około 60% składa się tzw. kapitał początkowy, czyli w uproszczeniu emerytura ze starego sytemu sprzed 1999 roku, bardzo uprzywilejowana. Wysokość wspomnianego świadczenia kalkulowano na podstawie wynagrodzenia z ostatnich lub najlepszych lat kariery zawodowej.

Minimalną emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobiera obecnie około 230 tysięcy osób. Jednak blisko 350 tysięcy osób dostaje niższe świadczenia, ponieważ przez całą karierę zawodową opłacili relatywnie niewiele składek emerytalnych do ZUS. Takie osoby otrzymują emerytury w wysokości jednego grosza, ośmiu groszy, 10 złotych, ale też 200, 600 czy 1000 złotych. Jeśli przepisy nie ulegną zmianie, ta grupa będzie rosła.

>>> Emerytura bez podatku. Tabela przeliczeniowa <<<

Mikroemeryturę otrzymuję co dziesiąty nowy emeryt, ale w ciągu najbliższych pięciu lat może już być ich nawet 500 tysięcy, a za dziesięć lat – 650 tysięcy. Jest to efekty przerw w zatrudnieniu, bezrobocia, ale i też pracy na czarno czy na podstawie co prawda legalnych, ale nieoskładkowanych umów.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *