ZUS chce zmian w emeryturach i eliminacji emerytur groszowych. Wg prezes ZUS profesor Gertrudy Uścińskiej system emerytalny wymaga zmian, które wyeliminowałyby z niego tzw. emerytury groszowe. Dziś najniższa wypłacana emerytura wynosi zaledwie 2 grosze miesięcznie.
Każdy kto przepracował choćby jeden dzień na umowie o pracę ma prawo do otrzymania emerytury. Do najniższej emerytury, która wynosi 1250 złotych mają jedynie te osoby, które mają wystarczający staż pracy. W przypadku kobiet jest to przynajmniej 20 lat pracy, a 25 lat w przypadku mężczyzn.
>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<
Te osoby, które nie mają wystarczająco długiego stażu pracy dostają tylko tyle, ile wynika z wpłaconych przez nich składek. Przez to mamy do czynienia z absurdalnymi sytuacjami. W Polsce najniższa emerytura wynosi dwa grosze. Według prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przepisy należy zmienić w taki sposób, by tego typu świadczenia wyeliminować.
Prawo do świadczenia emerytalnego powinno być ograniczone warunkiem posiadania minimalnego stażu pracy, tak jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej. Powinna być to kwestia uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału emerytalnego. Tym, którzy tak owego warunku nie spełnią, powinien być zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej i innych uprawnień związanych ze statusem emeryta.
>>> Emerytura bez podatku. Tabela przeliczeniowa <<<
Z każdym rokiem rośnie liczba osób pobierających emeryturę poniższej minimalnej. Obecnie jest to 333 tysiące osób. Jak prognozuje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) w roku 2030 liczba Polaków bez prawa do minimalnej emerytury przekroczy 641 tys.
Czytaj także
>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<