Praca Na Emeryturze Logo

Nie odpowiadaj na wezwanie skarbówki do zapłaty dodatkowego podatku

Redaktor
24 czerwca 2019

Urzędy skarbowe w całym kraju przez swój błąd w systemie Twój e-PIT wysłały do wielu emerytów żądanie zapłaty nawet 3 tys zł dodatkowego podatku. PODPOWIADAMY! Nie trzeba płacić fiskusowi nawet jeśli zagroził nam naliczeniem odsetek karnych. Wedle nieoficjalnych szacunków sprawa może dotyczyć 40 tys. osób. 

WYJAŚNIAMY O CO CHODZI:

To przez obowiązujący od stycznie program Twój e-PIT. Miała to być rewolucja, bo od teraz nic nie musieliśmy robić, by złożyć zeznanie podatkowe. Urząd skarbowy sam za nas wypełnia i rozlicza PIT. Twój e-PIT ma jednak lukę bo system nie odróżnia emerytów mieszkających w Polsce od tzw. rezydentów, którzy mieszkają za granicą.

ZUS od emerytów zamieszkałych w Polsce ściąga na rzecz skarbówki podatek od świadczeń, a od rezydentów,  którzy przenieśli się na stałe za granicę np. do Niemiec, nie ma prawa tego robić. Podatek pobiera bowiem kraj, w którym mieszkają. W to wszystko jest zgodne z międzynarodowym prawem o unikaniu podwójnego opodatkowania.

>>>Jak przejść na emeryturę. KROK PO KROKU. PORADNIK<<<

Twój e-PIT, nie ma informacji, że konkretny emeryt jest rezydentem, pokazuje tylko w systemie, że nie zapłacił on w 2018 r. w Polsce podatku. To wystarczyło, by zażądać od takiego emeryta zapłaty dodatkowych kilku tysięcy złotych; faktycznie podatek już raz został zapłacony.

Co z emerytami, którzy już zapłacili? Ministerstwo zapewnia, że gdy rzeczywiście doszło do zapłaty takiej nienależnej kwoty, to właściwy w sprawie naczelnik urzędu skarbowego powinien wydać decyzję o stwierdzeniu nadpłaty (na wniosek podatnika lub z urzędu) i odpowiedni zwrot podatku byłby dokonany w terminie 30 dni od dnia wydania takiej decyzji.

Czytaj też naszą poradę >>>Po ilu latach nabywa się prawo do emerytury za granicą? LISTA KRAJÓW<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *