Praca Na Emeryturze Logo

O ile wyższa emerytura dzięki dłuższej pracy? Emerytury stażowe?

Michał Zagozdon
8 lipca 2021

O ile wyższa emerytura dzięki dłuższej pracy? Jeśli wysokość emerytury jest bezpośrednio powiązana z odłożonymi składkami, receptą na godną emeryturę (lub w miarę satysfakcjonującą: stopa zastąpienia, czyli zależność świadczenia do ostatniej pensji, nieustannie się obniża) jest dłuższy staż pracy. Każdy kolejny rok składkowy, zwiększa wysokość emerytury.

Według zapowiedzi Zjednoczonej Prawicy, w Polskim Ładzie znajdą się narzędzia aktywizujące seniorów, które zachęcą ich do wydłużenia aktywności na rynku pracy. Nie współgrają z tym jednak emerytury stażowe, czyli możliwość zakończenia aktywności zawodowej po przepracowaniu określonej liczby lat. Prezydent Andrzej Duda obiecał takie rozwiązanie w obu kampaniach wyborczych. W czasie pierwszej kadencji jednak nie wracał do niego, ale poprzez naciski części związków zawodowych, zmobilizował swoich urzędników do przygotowania projektu przepisów.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

Przed kilkoma dniami zakończyły się konsultacje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Pojawiły się warunki, które mieliby spełniać pracownicy, aby móc skorzystać z nowej regulacji. Jedną z propozycji kompromisu jest minimalny wiek osoby ubezpieczonej – 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn.

Emerytury stażowe w fazie projektu

Kobiety będą musiały udokumentować 35 lat okresu składkowego, natomiast mężczyźni 40 lat. Brany pod uwagę jest także drugi wariant – 45 lat okresu składkowego niezależnie od płci. Kolejną zasadą miałby być uzbierany przez świadczeniobiorcę kapitał, który pozwoli na wypłatę przynajmniej 120% minimalnej emerytury. Obecnie jest to około 1500 zł brutto.

Beneficjenci emerytur stażowych będą mogli wcześniej uzyskać status emeryta. Jeśli podczas aktywności zarabiali dużo, odprowadzali wysokie składki i do tego mieli prywatne programy oszczędzania to dobrze. Gorzej wygląda sytuacja, jeśli zarabiali przeciętnie, ponieważ stwarza to ryzyko, że zasilą grono emerytów, którzy nie otrzymują nawet minimalnego świadczenia.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *