Praca Na Emeryturze Logo

O ile wzrośnie Twoja emerytura w 2022 r.? Jaka waloryzacja emerytury?

Redaktor
5 listopada 2021

W marcu 2022 dojdzie do rekordowego wzrostu świadczeń emerytalnych. Część emerytów na zmianach może zyskać w skali roku nawet kilka tysięcy złotych. Wspomniane zmiany będą miały miejsce dzięki Polskiemu Ładowi oraz rekordowej waloryzacji. O ile wzrośnie Twoja emerytura w 2022 r.? Jaka będzie waloryzacja emerytury?

W przyszłym roku niektórzy emeryci mogą zyskać nawet 5 tysięcy złotych więcej niż w obecnym roku. Na początku roku większość emerytur wzrośnie dzięki zwolnieniu ich z podatku, w marcu świadczenia zostaną zwaloryzowane, a w kwietniu każdy z emerytów otrzyma „trzynastkę”.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

Dzięki Polskiemu Ładowi dojdzie do największej zmiany dotyczącą emerytur. Od stycznia podwyższona zostanie kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych. Dzięki tym zmianom duża część emerytów nie zapłaci wcale podatku, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie im wypłacać wyższe świadczenie. Może to być nawet o 190 złotych więcej miesięcznie.

Najbardziej stratni na tym będą bogatsi emeryci, ponieważ dotknie ich wyższa składka zdrowotna.

W marcu 2022 roku świadczeniobiorców czeka zatem rekordowa waloryzacja emerytur, co bezpośrednio wynika z rekordowej podwyżki cen. Wskaźnik waloryzacji może wynieść nawet 7,7 %. Minimalna gwarantowana emerytura wzrośnie od marca o okrągłe 100 złotych brutto, czyli z 1250 złotych do 1350 złotych.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *