Praca Na Emeryturze Logo

Kiedy nabywa się prawo do emerytury we Francji?

Redaktor
20 czerwca 2019

Kiedy nabywa się prawo do emerytury we Francji? Po ilu latach możemy ubiegać się o prawo do emerytury we Francji? Kiedy należy ci się międzynarodowa emerytura. Ile trzeba pracować, by przejść na emeryturę w różnych krajach Europy?

Francja

Od 2017 r. wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi 62 lata, ale do pełnej emerytury uprawniona jest osoba w wieku 65-67 lat. O dokładnym wieku, w którym nabywa się prawo do pełnej emerytury, decyduje data urodzenia. Jeżeli Polak ubiega się o emeryturę we Francji, Francuska Kasa Emerytalna doliczy okresy ubezpieczenia z Polski do wysługi lat.

Przy obliczeniach uwzględnia się tzw. kwartały emerytalne (trymestry ubezpieczeniowe), w których zarobki pracownika w danym roku kalendarzowym osiągnęły kwotę 150 x minimalna stawka godzinowa.

Kwartał emerytalny to okres, w którym odprowadzane były składki na fundusz emerytalny ogólnego systemu Sécurité Sociale oraz na uzupełniające kasy emerytalne. Do kwartałów wlicza się czas korzystania z zasiłku, np. przebywania na bezrobociu.

Obliczając wysokość emerytury, urząd uwzględnia wynagrodzenia z 10-24 „najlepszych lat”.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego pracownik może odejść na emeryturę nawet, jeżeli nie przepracował odpowiedniej liczby kwartałów, ale wówczas otrzyma niższe świadczenie.

Emeryt ma prawo do emerytury podstawowej z państwowej kasy emerytalnej CNAV oraz emerytury dodatkowej (uzupełniającej) z kasy, do której odprowadzał składki na dodatkowy fundusz emerytalny u pracodawcy.

Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *