Praca Na Emeryturze Logo

Polacy nie chcą przechodzić na emeryturę podczas epidemii

Michał Zagozdon
2 kwietnia 2021

Polacy nie chcą przechodzić na emeryturę podczas epidemii. W zeszłym roku na emeryturę przeszło 293 tysiące osób, z czego 62% złożyło wniosek o to świadczenie dokładnie w wieku emerytalnym. Blisko 25% podjęło taką decyzję w ciągu roku od jego osiągnięcia, a pozostałe 13% wstrzymało się z działaniem co najmniej rok od nabycia takiego prawa.

Przejście na emeryturę wcześniej, wiąże się z niższym świadczeniem. Z tego powodu około 100 tysięcy osób rocznie wstrzymuje się z podjęciem decyzji.

>>> Jakie obowiązują dodatki do rent w 2021 roku? Ile dostanę <<<

Mimo kryzysu wywołanego przez COVID-19 przedsiębiorcy nie zwalniali z pracy ludzi, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Zgodnie z przepisami, jest to możliwe, przykładowo w czasie zwolnień grupowych. Takie osoby, w przypadku rozwiązania umowy posiadają jednak źródło utrzymania w postaci świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ciężko jednak stwierdzić, czy ta sytuacja nie ulegnie zmianie.

W Polsce system emerytalny jest tak zbudowany, że zachęca do wstrzymywania się z przejściem na świadczenie emerytalne. Odsetek osób odchodzących na emeryturę od 2018 roku, które osiągnęły wiek emerytalny wynosi od 58 do 62% uprawnionych.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *