Praca Na Emeryturze Logo

Praca na emeryturze? 4 na 10 emerytów będzie zmuszona dorabiać

Redaktor
6 stycznia 2019

Polacy chcą podejmować pracę po przejściu na emeryturę - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Aż 4 na 10 pytanych potwierdza, że będzie dorabiać na emeryturze, by nie obniżył się ich poziom życia.

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że w przyszłości poziom świadczeń z ZUS będzie niedostateczny. Jak naprawdę będzie wyglądać życie na emeryturze zależy głównie od tego jak się do niej przygotujemy w ostatnich latach pracy. Przeciętny Polak, gdy kończy pracą zawodowa, ma przed sobą jeszcze zwykle około co najmniej dwadzieścia lat życia.

Tylko co dziesiąty respondent planuje po osiągnięciu wieku emerytalnego nie korzystać z żadnych dodatkowych źródeł. Żeby utrzymać dotychczasowy styl i poziom życia, aż 40 proc. badania IBRiS ma zamiar podjąć dodatkową pracę. 30 procent deklaruje, że przeznaczy na ten cel swoje oszczędności odłożone, np. w depozytach bankowych. Zaledwie 8 procent planuje wykorzystać możliwości trzeciego filara emerytalnego, czyli indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz indywidualnego konta emerytalnego.

>>>Ile można dorobić do emerytury by jej nie stracić?<<<

Badanie IBRiS na zlecenie Nationale-Nederlanden wykazało, iż 62 proc. ankietowanych jest przekonanych, że do utrzymania obecnego standardu życia będzie miesięcznie potrzebować powyżej 2.500 zł, zaś połowa respondentów (54 proc.) uważa, że ich miesięczne świadczenie będzie wynosić do 1.500 zł.

Prognozy ekonomiczne również nie są optymistyczne. Według szacunków, wartość emerytury osób kończących karierę zawodową w latach 2040 - 2050 będzie wynosić około 30 - 40 proc. ostatniego wynagrodzenia brutto. Bez dodatkowych oszczędności Polacy będą uzależnieni od wsparcia rodziny czy pomocy państwa lub zmuszeni do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

>>>Jak zwiększyć swoją emeryturę? PORADNIK. KROK PO KROKU<<<

Z badania wynika także, iż jest duża dysproporcja pomiędzy przewidywanymi wydatkami a oczekiwaniami finansowymi po zakończeniu aktywności zawodowej. Jak podaje ZUS, najczęściej wypłacana kwota emerytury wynosiła 1.066 zł brutto, czyli zaledwie 906 zł netto (dane marzec 2018 r.).

Badanie zrealizowane zostało w dniach 23-24 listopada 2018 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (n=1100).

Jak podwyższyć sobie emeryturę dorabiając?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *