Praca Na Emeryturze Logo

Praca na emeryturze. Jak pobierać emeryturę i dorabiać? PORADNIK

Redaktor
10 stycznia 2019

400 tys. osób, które osiągnęły obniżony wiek emerytalny złożyło w ubiegłym roku wnioski o ustalenie prawa do emerytury. Jak się okazuje nawet 100 tys. nadal jest aktywnych na rynku pracy. Praca na emeryturze staje się koniecznością, gdyż osoby przechodzące obecnie na to świadczenie dostają je coraz niższe.

Pracujący emeryci to zwykle ci, którzy złożyli wniosek o ustalenie emerytury, ale nadal pracują. Emerytura nie jest im wypłacana. By otrzymać emeryturę trzeba zwolnić się z pracy nawet na jeden dzień, a później można się zatrudnić - nawet u tego samego pracodawcy - na identycznych warunkach. W 2018 roku zrobiło tak 78 tys., czyli niemal 20 proc. wszystkich składających wnioski emerytalne. Na uprawnionych do emerytury ZUS oszczędza nie wypłacając im emerytur, a jest to nawet 2 mld zł rocznie. Dodatkowo inkasuje składki odprowadzane od ich wypłacanej pensji.

>>>Jak przejść na emeryturę? NASZ PORADNIK<<<

Są też osoby, które uzyskały prawo do emerytury, świadczenie wzięły i zatrudniły się ponownie. Pracują albo u dotychczasowego pracodawcy, albo poszukały nowego zajęcia. Pracują na umowę o pracę, ale często jest to samozatrudnienie (emeryt nie płaci wtedy składki emerytalnej i rentowej).

Każdy dodatkowy rok pracy oznacza wyższą emeryturę. W ostatnich dwóch latach pozostawanie na rynku pracy było szczególnie opłacalne dzięki wysokim wskaźnikom waloryzacji kapitału emerytalnego - w 2017 r. to 8,7 proc. Dla tych, którzy są tuż przed wiekiem emerytalnym, każdy dodatkowy rok pracy ma ogromne znaczenie dla ostatecznej wielkości świadczenia.

>>>Ile może sobie dorobić emeryt i rencista? Limity zarobków od 1 grudnia<<<

Dodatkowo na rynku jest obecnie popyt na pracę osób w starszym wieku. Wyraźnie rośnie odsetek aktywnych zawodowo w grupie osób w wieku 55 plus. W wielu firmach bardzo trudno jest zrekrutować młodych kandydatów i dlatego coraz częściej starają się one sięgać po pracowników starszych. Stąd rosnący odsetek osób z uprawnieniami emerytalnymi, które nadal są zawodowo aktywne. Jak twierdzą eksperci mamy też do czynienia ze zmianą strukturalną, która wynika z demografii i tzw. ujemnego salda migracyjnego.

>>>Praca na emeryturze? Aż 4 na 10 emerytów będzie musiało dorabiać!<<<

Popyt na pracę osób w wieku emerytalnym nadal będzie duży. Z szacunków ZUS wynika, że kolejne roczniki nabywające uprawnienia emerytalne będą miały coraz mniejsze świadczenia. Praca na emeryturze będzie więc wynikać po prostu z potrzeby dorabiania emerytów.

Poprawiła się relacja wysokości emerytur kobiet do mężczyzn. W 2017 r. emerytura kobieca stanowiła 60 proc. męskiej, w 2018 było to niemal 62 proc. i wynosi odpowiednio 1609 zł i 2670 zł.

Jak znaleźć pracę na emeryturze? CZYTAJ PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *