Praca na emeryturze? Kto może dorabiać bez ograniczeń? LIMITY

Strona Główna/Dorabianie, Limity zarabiania/Praca na emeryturze? Kto może dorabiać bez ograniczeń? LIMITY

Praca na emeryturze? Kto może dorabiać bez ograniczeń? LIMITY

Każdy emeryt, który osiągnął powszechny wiek emerytalny, czyli obecnie 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna może dorabiać bez żadnych limitów. Nie musisz się martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy kwotę wypłacanych Ci świadczeń. Pilnować wysokości dodatkowych dochodów muszą jednak osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie.

Wtedy obowiązują Cię limity kwot, jakie można dodatkowo zarobić. Od 1 czerwca 2019 obowiązują nowe, wyższe limity, czyli można dorobić więcej. Nowe limity, po przekroczeniu, których dorabiający wcześniejszy emeryt lub rencista powinien powiadomić ZUS:

  • jeśli suma dodatkowego przychodu nie przekroczy 3465,70 zł miesięcznie, emerytura lub renta będzie wypłacana w pełnej wysokości,
  • uzyskanie przychodów w granicach od 3465,70 zł do 6436,30 zł, spowoduje zmniejszenie wypłat z ZUS.
  • przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6436,30 zł, będzie skutkowało zawieszeniem wypłaty emerytury lub renty w danym miesiącu.

Limity zarobków wiążą się z wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. Jest ona ogłaszana za kwartał kalendarzowy przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Nowe limity dotyczą kwartału od 1 czerwca 2019 do 31 sierpnia 2019 roku. W 1 kwartale tego roku przeciętne wynagrodzenia wyniosło 4950,94 złote.

>>>PORADNIK: Co robić na emeryturze? Jak się do niej przygotować?<<<

Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy nam świadczenie, ma wpływ nasz dodatkowy przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą. Każdy wcześniejszy emeryt lub rencista, który ma dodatkowe źródło przychodu musi sprawdzać górne granice, do których może dorabiać bez ryzyka uszczuplenia świadczeń z ZUS.

UWAGA. Tylko w przypadku umowy o dzieło z innym niż własny pracodawca emeryt lub rencista może dorabiać bez ograniczeń, bo jest to umowa nieoskładkowana.

Autor: |2019-06-13T05:48:51+00:0013 czerwca 2019|Dorabianie, Limity zarabiania|0 Komentarzy

O autorze:

Skomentuj

Go to Top