Przez Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) rozwód nie będzie się opłacać? Skutkiem może być mniejsza emerytura, bowiem zgromadzone w programie środki są dzielone między małżonków tak jak reszta majątku.
Od 1 lipca największe firmy (powyżej 250 pracowników) weszły już do systemu PPK. Do programu PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Osoby, które przekroczyły 55. rok życia, mogą przystąpić na własny wniosek.
>>>Jak przejść na emeryturę. KROK PO KROKU. NASZ PORADNIK<<<
Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować, a także w dowolnym momencie przystąpić do PPK. Pierwsze wpłaty nie zostaną przekazane w lipcu bo decyduje moment podpisania przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK (zatrudniający co najmniej 250 osób mają na to czas do połowy listopada).
Do PPK może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Podstawowe wpłaty, finansowane przez pracowników i pracodawców wyniosą:
Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie (rocznie 240 zł). Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.
Czytaj też Po ilu latach nabywa się prawo do emerytury za granicą? LISTA KRAJÓW