Praca Na Emeryturze Logo

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) będą kłopotem dla rozwodników?

Redaktor
6 lipca 2019

Przez Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) rozwód nie będzie się opłacać? Skutkiem może być mniejsza emerytura, bowiem zgromadzone w programie środki są dzielone między małżonków tak jak reszta majątku.

Od 1 lipca największe firmy (powyżej 250 pracowników) weszły już do systemu PPK. Do programu PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Osoby, które przekroczyły 55. rok życia, mogą przystąpić na własny wniosek.

>>>Jak przejść na emeryturę. KROK PO KROKU. NASZ PORADNIK<<<

Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować, a także w dowolnym momencie przystąpić do PPK. Pierwsze wpłaty nie zostaną przekazane w lipcu bo decyduje moment podpisania przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK (zatrudniający co najmniej 250 osób mają na to czas do połowy listopada).

PPK a rozwód?

  • Zgromadzone w PPK pieniądze są brane pod uwagę w przypadku podziału majątku po rozwodzie.
  • Środki przypadają w połowie byłemu małżonkowi i są przekazywane na jego rachunek PPK.
  • Jeżeli były małżonek nigdy nie przystąpił do programu, wówczas otrzyma zwrot w formie pieniężnej lub na lokatę. Oczywiście pod warunkiem, że małżonek należący do PPK nie wypłaci wcześniej wszystkich środków.
  • Rozwód może zatem skutkować otrzymaniem mniejszej dodatkowej emerytury.

Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe - PPK?

Do PPK może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Podstawowe wpłaty, finansowane przez pracowników i pracodawców wyniosą:

  • 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.);
  • 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie (rocznie 240 zł). Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Czytaj też Po ilu latach nabywa się prawo do emerytury za granicą? LISTA KRAJÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *