Praca Na Emeryturze Logo

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) będą kłopotem dla rozwodników?

Redaktor
6 lipca 2019

Przez Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) rozwód nie będzie się opłacać? Skutkiem może być mniejsza emerytura, bowiem zgromadzone w programie środki są dzielone między małżonków tak jak reszta majątku.

Od 1 lipca największe firmy (powyżej 250 pracowników) weszły już do systemu PPK. Do programu PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Osoby, które przekroczyły 55. rok życia, mogą przystąpić na własny wniosek.

>>>Jak przejść na emeryturę. KROK PO KROKU. NASZ PORADNIK<<<

Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować, a także w dowolnym momencie przystąpić do PPK. Pierwsze wpłaty nie zostaną przekazane w lipcu bo decyduje moment podpisania przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK (zatrudniający co najmniej 250 osób mają na to czas do połowy listopada).

PPK a rozwód?

  • Zgromadzone w PPK pieniądze są brane pod uwagę w przypadku podziału majątku po rozwodzie.
  • Środki przypadają w połowie byłemu małżonkowi i są przekazywane na jego rachunek PPK.
  • Jeżeli były małżonek nigdy nie przystąpił do programu, wówczas otrzyma zwrot w formie pieniężnej lub na lokatę. Oczywiście pod warunkiem, że małżonek należący do PPK nie wypłaci wcześniej wszystkich środków.
  • Rozwód może zatem skutkować otrzymaniem mniejszej dodatkowej emerytury.

Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe - PPK?

Do PPK może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Podstawowe wpłaty, finansowane przez pracowników i pracodawców wyniosą:

  • 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.);
  • 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie (rocznie 240 zł). Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Czytaj też Po ilu latach nabywa się prawo do emerytury za granicą? LISTA KRAJÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *