Praca Na Emeryturze Logo

Pracowniczy Plan Kapitałowy. Co to jest? Na czym polega?

Redaktor
21 listopada 2018

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. Największe firmy mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca 2019 r. Pozostałe będą wcielać je  stopniowo. O co chodzi w Pracowniczych Planach Kapitałowych? Na czym to polega? Ile można odłożyć na emeryturę?

Pracownicze Plany Kapitałowe to system pozwalający gromadzić oszczędności, skierowany do wszystkich, którzy są zatrudnieni i płacą składki ZUS. Bez znaczenia jest forma zatrudnienia. PPK. To program dobrowolny, a jego głównym założeniem jest zwiększenie finansowego bezpieczeństwa Polaków. Uchwalona na początku października ustawa o PPK zakłada bowiem utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Program obejmie, według szacunków rządu, ok. 11 mln osób.

Co to jest Pracowniczy Plan Kapitałowy?

Pracownik zapisuje się do programu a ten będzie pobierał przynajmniej 2 proc. od pensji brutto, ale pobierane od pensji netto. Zarabiasz 3 tys. brutto to składka na PPK wyniesie 60 zł miesięcznie. Składka rośnie też bo pracodawca dołoży 1,5 procenta (od pensji brutto), czyli w naszym przykładzie 45 zł. To jest kwota o jaką urosną koszty pracodawcy. Do naszych oszczędności państwo co roku dorzuca jednorazowo 240 zł (po 20 zł miesięcznie). Czytaj też o tzw. matczynych emeryturach dla matek, ktory wychowały 4 dzieci lub więcej.

Składka na PPK będzie pobierana od wypłaty

Składka pracownicza będzie pobierana od wypłaty na rękę. Nasza wypłata będzie o taką kwotę niższa. Zarówno składkę pracownika, jak i pracodawcy można podnieść do maksimum 8 proc. wynagrodzenia (4 proc. od pracownika, 4 proc. od pracodawcy). I to tylko wyłącznie za zgodą samego zainteresowanego.

Jak zrezygnować z PPK? Deklaracja powtarzana raz na 4 lata

Zapis do programu będzie automatyczny, ale z możliwością rezygnacji. By zrezygnować z programu PPK, trzeba będzie złożyć odpowiednie dokumenty w miejscu zatrudnienia. Deklarację trzeba będzie ponawiać co cztery lata.

Plan Kapitałowy rozpisany jest do 60. lub 65. roku życia i to w tym momencie każdy odkładający będzie postawiony przed wyborem. Może zdecydować się na jednorazową wypłatę 25 proc. zgromadzonych pieniędzy - i nie będzie musiał opłacić żadnego podatku. Z kolei pozostałe 75 proc. zebranych środków może rozłożyć na raty w okresie przynajmniej 10 lat. W ten sposób i od tej kwoty nie będzie musiał opłacać podatków.

Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *