Praca Na Emeryturze Logo

Przez pandemię emerytury mogą być wyższe nawet o 9 proc.

Redaktor
3 kwietnia 2021

Przez pandemię emerytury mogą być wyższe nawet o 9 proc. Kluczem jest wzór, z jakiego wylicza się emerytury. Znaczenie ma tu średnia oczekiwana długość życia. Tę wylicza GUS. Liczba zgonów wywołanych pandemią zmienia dotychczasowe szacunki. Średni oczekiwany czas trwania życia został obniżony. To efekt pandemii i nadmiarowych zgonów wśród Polaków. To wpłynie na wysokość emerytur, świadczenie może być wyższe o 5 do 9 proc. w zależności od wieku.

Jak to możliwe? Wszystko przez wzór, z jakiego wylicza się świadczenie. Ważnym jego elementem jest właśnie wyliczany przez GUS średni oczekiwany czas trwania dalszego życia. Im wyższy, tym emerytura niższa.

Jednak wynikająca z większej śmiertelności mniejsza liczba potencjalnych emerytów oznaczać będzie wyższe świadczenia dla tych, którzy żyć będą dłużej. Tak więc na wyższą emeryturę mogą liczyć ci, którzy w tym lub przyszłym roku zdecydują się zakończyć swoją aktywność zawodową.

- Gorzej będą mieli ci, którzy przejdą na emeryturę w kolejnych latach, bowiem po pandemii statystyka się odwróci i wzrośnie średnia oczekiwana długość życia. To z kolei spowoduje, że ci późniejsi emeryci dostaną po kieszeni - wskazuje prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak podkreśla ekspert, to budzi poczucie niesprawiedliwości wśród seniorów i dlatego sugeruje zmianę wzoru wyliczania świadczenia. Albo brać średnią z poprzednich lat, albo osobno wyliczać emerytury dla każdego rocznika. Jak podkreśla, temat jest istotny, a zmiany dynamiczne, dlatego sprawą trzeba się zająć już teraz.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *