Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje dopiero po złożeniu stosownego wniosku. Kto powinien i może go wypełnić? Jak wypełnić i kiedy złożyć wniosek w 2019 roku? Jaki jest wzór wniosku o rentę z tytułu niezdolności do wykonywania pracy? Jakie załączniki trzeba złożyć?
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy nabywa się w dniu spełnienia wszystkich warunków określonych przez prawo. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS należy spełnić łącznie cztery warunki:
Trzeba jednak samodzielnie złożyć do ZUS wniosek o świadczenie. Renta nie zostanie przyznana w przypadku pobierania innych świadczeń związanych z niezdolnością do pracy, takich jak:
ZUS przyznaje prawo do renty z dniem zaprzestania pobierania powyższych świadczeń.
Czytaj też o Pracowniczy Plan Kapitałowy. Co to jest? Komu się należy?
Każdy zainteresowany może złożyć wniosek o taką rentę w każdej placówce ZUS. Gdy zrobimy to w placówce nie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, zostaniemy przesłany do odpowiedniego oddziału ZUS (decyduje adres zameldowania na pobyt stały).
Gdy dana osoba nie posiada adresu zamieszkania w Polsce, wniosek rozpatruje ZUS właściwy ze względu na adres miejsca pobytu lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały w kraju. W przypadku posiadania okresów ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwie członkowskim UE albo EFTA lub w państwie, z którym Polska zawarła umowę dwustronną o zabezpieczeniu społecznym wniosek będzie rozpatrzony oraz przekazany do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej przez jedną z placówek ZUS, które realizują umowy międzynarodowe.
Datą tą jest dzień w którym zainteresowany:
Jeśli osoba zainteresowana ma zamiar złożyć wniosek za pomocą PUE ZUS musi posiadać konto na tej platformie oraz profil zaufany na Elektronicznej Platformie Usług Administracyjnych (ePUAP ) albo bezpieczny podpis elektroniczny. Korzystając z tego sposobu dokumenty załączone do wniosku należy złożyć placówce ZUS lub wysłać je pocztą.
bądź:
Wymaga się, aby była ona nieograniczona w zdolności do czynności prawnych. Taka osoba składa oświadczenie o przyczynach, które uniemożliwiają złożenie podpisu przez zainteresowanego lub świadka. Podaje przy tym swoje dane: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, a jeżeli nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji.