Emeryt lub rencista, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, musi pamiętać, że przy dorabianiu do świadczenia obowiązują limity. Ich przekroczenie wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Należy pamiętać, że z osiągniętego przychodu trzeba się rozliczyć. Dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zawiesi albo zmniejszy świadczenie emeryta lub rencisty.
Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie, ma wpływ przychód ze stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od której są odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
Każdy emeryt lub rencista posiadający dodatkowe źródło przychodu musi sprawdzać wysokość limitów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych co kwartał ogłasza kwoty przychodów dla pracujących emerytów i rencistów.
Nowe progi, które weszły w życie od 1 czerwca, obowiązują przez kolejne 3 miesiące, czyli do 31 sierpnia 2018. Należy powiadomić ZUS o wysokości osiąganego przychodu jeśli przekroczymy limity.
Jeżeli z zawiadomienia o wysokości przychodu, jaki zamierzamy osiągnąć, wynika, że:
Maksymalna kwota zmniejszenia od 1 marca 2018 roku wynosi:
Od 1 czerwca wzrasta również kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Teraz to 3 235,99 zł.
Zawieszeniu ani zmniejszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają emerytury osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny ustalany indywidualnie w zależności od płci. Nie dotyczy to jednak tych osób, których emerytura została zawieszona w związku z kontynuowaniem zatrudnienia w ramach stosunku pracy, podjętego przed jej nabyciem.
Warto wiedzieć, że ZUS nie zmniejsza ani nie zawiesza świadczenia w razie osiągania przychodu w przypadku prawa do emerytury częściowej. Pełna wysokość gwarantowana jest również w przypadku renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub renty rodzinnej po tych inwalidach, jak również rent inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową.
Jakie świadczenia może zmniejszyć lub zawiesić ZUS?
ZUS może zmniejszyć lub zawiesić: