Praca Na Emeryturze Logo

Sprawdź swoje konto w ZUS. Od 1 czerwca masz więcej pieniędzy

Redaktor
15 czerwca 2019

Po 1 czerwca ponad 200 mld zł przybyło na kontach i subkontach ZUS w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Są klienci, którzy na waloryzacji zyskali ponad 100 tys. złotych. Sprawdź swoje konto w ZUS.

1 czerwca, jak co roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął waloryzację składek na koncie i subkoncie ubezpieczonych. Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. A wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu PKB za ostatnie 5 lat. Im jest on wyższy tym wskaźnik waloryzacji składek na kontach w ZUS będzie wyższy.

W tym roku wskaźniki waloryzacji wyniosły odpowiednio 109,2 proc. oraz 105,01 proc. Dzięki temu stan kont ubezpieczonych w ZUS wzrósł o 214,2 mld zł i wynosi ponad 2,5 bln zł. Wartość kapitału zgromadzonego na subkontach wzrosła o blisko 18 mld zł. W sumie na kontach i subkontach klientów ZUS przybyło ponad 232,2 mld zł

>>>Jak przejść na emeryturę? KROK PO KROKU. NASZ PORADNIK<<<

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS apelowała w mediach, by wszyscy weryfikowali zarówno stan swoich finansów w ZUS, jak i to w jaki sposób coroczna waloryzacja wpływa na stan zgromadzonych przez nich środków. Waloryzacja na poziomie 109,2 proc. na koncie, czy 105,01 proc. na subkoncie daje bowiem wzrost naszego kapitału emerytalnego. Dzięki czerwcowej waloryzacji niektórzy ubezpieczeni w ZUS zyskali nawet ponad 100 tys. złotych.

ZUS podał przykład mężczyzny urodzonego w 1959 r., który na koncie w ZUS uzbierał wraz z kapitałem początkowym (odtworzona kwota składek sprzed 1999 r.) 1,25 mln zł. Na czerwcowej waloryzacji zyskał dodatkowo blisko 108 tys. zł. Mężczyzna  z rocznika 1960 dzięki waloryzacji zyskał na swoim koncie w ZUS ponad 103 tys. zł.

Jaka waloryzacja emerytury w 2019? TABELA. WYLICZENIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *