Praca Na Emeryturze Logo

Świadczenie emerytalne? Dodatkowe 400 złotych dla emerytów

Redaktor
2 czerwca 2021

Świadczenie emerytalne? Dodatkowe 400 złotych dla emerytów. W szczególnych przypadkach świadczenie emerytalne może wzrosnąć. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada zmianę w systemie podwyżek. Nie dla wszystkich jednak te zmiany mogą okazać się korzystne.

Pod koniec 2020 roku niższą emeryturę niż minimalną tj. 1200 zł brutto pobierało w Polsce 310 tys. uprawnionych. W ciągu roku to wzrost o prawie 50 tys. a korzystać na tym mogą głównie dorabiający do emerytury oraz ci, których odprowadzają składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jedyne co trzeba zrobić, to złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Urodzeni przed 1949 r., mają też prawo pobierając emerytury na starych zasadach, przeliczyć świadczenie raz na kwartał. Ci urodzeni po roku 1949 mogą o to zawnioskować raz w roku.

Według nowych zasad przy tym przeliczeniu nie bierze się pod uwagę podstawy wymiaru świadczenia. Tylko zgromadzony kapitał dzieli się przez przewidywaną długość życia.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

Reforma ma ujednolicić cały system i sprawić, że wszyscy emeryci bez względu na wiek będą traktowani w taki sam sposób. Resort także przymierza się do likwidacji art. 110a ustawy o emeryturach, który został wprowadzony w 2015 roku. Zapis ten uprawnia osoby, które zarabiały przed 1999 r. do korzystania z możliwości przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem korzystniejszych lat.

Najbardziej zmiany dotkną górników. Są jednak tacy emeryci, dla których te modyfikacje będą korzystne. Głównie będą to tzw. czerwcowi emeryci, czyli ci, którzy przeszli na świadczenia w czerwcu. Do tej pory takie emerytury objęte były tylko roczną waloryzacją.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *