Praca Na Emeryturze Logo

Tylko do poniedziałku 31 maja musisz wykazać w ZUS przychody z dorabiania

Redaktor
28 maja 2021

Tylko do poniedziałku 31 maja dorabiający do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informacje o osiągniętych od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. przychodach - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego ma obowiązek sama powiadomić ZUS o dorabianiu do świadczenia. Nie ma jednak oficjalnego druku, na jakim musimy podać ZUS niezbędne dane.

Pobierając świadczenie przedemerytalne można pracować, ale trzeba pamiętać o limitach dorabiania i rozliczaniu tych przychodów w ZUS.

  • Jeśli Twój przychód nie przekracza 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, to świadczenie lub zasiłek przedemerytalny należy się w pełnej wysokości. Jeżeli przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

  • Osoba pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny do 31 maja powinna złożyć do ZUS dokument potwierdzający przychód za dany rok rozliczeniowy, w tym przypadku za okres od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. Na tej podstawie ZUS ustali, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości. ZUS może rozliczyć świadczenie w formie miesięcznej lub rocznej, w zależności od tego, które z tych rozwiązań jest korzystniejsze dla klienta.
  • Nie ma oficjalnego druku, na jakim musimy podać ZUS niezbędne dane. Trzeba podać: dane płatnika, dane świadczeniobiorcy i numer świadczenia, osiągnięte zarobki, pieczątkę płatnika składek i podpis upoważnionej osoby.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

  • Należy w takim oświadczeniu wykazywać tylko składniki przychodu podlegające oskładkowaniu, a dodatkowo wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Przychód należy podać w kwocie łącznej oraz w rozbiciu na poszczególne miesiące, od marca do lutego.

Osoba na świadczeniu przedemerytalnym, która prowadzi działalność gospodarczą, w oświadczeniu wykazuje zadeklarowaną w ZUS podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *