Praca Na Emeryturze Logo

Ustawa dezubekizacyjna. Wrasta liczba odzyskujących emeryturę

Michał Zagozdon
8 kwietnia 2021

Ustawa dezubekizacyjna. Wrasta liczba odzyskujących emeryturę. W 2017 roku w Polsce została wprowadzona tzw. ustawa dezubekizacyjna. Na jej skutek zostały obniżone emerytury funkcjonariuszy, którzy przepracowali choć jeden dzień w Urzędzie Bezpieczeństwa w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Świadczenia zostały zmniejszone także tym osobom, które przeszły pozytywnie weryfikację i wstąpiły w szeregi Urzędu Ochrony Państwa, policji oraz innych służb po 1989 roku. Byli ubecy nie mogę otrzymywać emerytury wyższej niż średnia. Części z nich obniżono jednak świadczenia do minimalnej kwoty emerytury czyli 1250,88 zł brutto.

Ustawą dezubekizacyjną objęto 40 tysięcy osób, w tym 8 tysięcy wdów czy potomków po byłych pracownikach Urzędu Bezpieczeństwa. Przeważająca część z nich zdecydowała się złożyć odwołanie do Zakładu Emerytalno-Rentowego (ZER) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, co pozwoliło na częściowe odzyskanie świadczenia. Osoby te pracowały np. przy informatyzacji urzędów, paszportach, bazie PESEL etc.

>>>Jakie obowiązują dodatki do rent w 2021 roku? Ile dostanę<<<

Jest jednak spora grupa, która po odmowie ze strony Zakładu Emerytalno-Rentownego przekazała sprawy do sądów. Dotychczas były one blokowane przez brak odpowiedniego orzeczenia TK (Trybunały Konstytucyjnego). Sądy tego typu postępowania po prostu zawieszały. Stanowisko w tej sprawie zdecydowały się zająć Narodowy Sąd Administracyjny oraz Sąd Najwyższy.

W oparciu o ich wytyczne sądy (po wcześniejszym zażądaniu odwieszenia postępowania) chcą od ZER dowodów na to, że skarżący dokonywali łamania praw człowieka. Kiedy takich dowodów nie otrzymają, emerytury są przywracane. Zakład Emerytalno-Rentowny wnosi apelacje, także prawomocnych wyroków póki co nie ma.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *