Ustawa o matczynych emeryturach nie wejdzie w życie 1 stycznia

Strona Główna/Emerytura / ZUS/Ustawa o matczynych emeryturach nie wejdzie w życie 1 stycznia

Ustawa o matczynych emeryturach nie wejdzie w życie 1 stycznia

Ustawa o tzw. matczynych emeryturach nie wejdzie w życie od stycznia 2019 roku; realnym i bezpiecznym terminem wydaje się 1 marca – poinformowała Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister na antenie Radia Zet mówiła, że projekt dot. matczynych emerytur był omawiany na posiedzeniu Komitetu Społecznego, skąd zostanie skierowany na Stały Komitet, a następnie na Radę Ministrów. – Nie ma możliwości, żeby ten projekt wszedł w życie 1 stycznia, tak jak zapowiadaliśmy. Jest przed Stałym Komitetem, przed Radą Ministrów, a jesteśmy w połowie listopada. Na pewno nie zdążymy z całą procedura w Sejmie, Senacie i podpisem prezydenta. Realnym i bezpiecznym terminem wydaje się 1 marca – powiedziała Rafalska.

Program wsparcia dla rodziców “Mama 4 plus” ma pomóc tym osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować.

Dla przypomnienia- komu będzie przysługiwać emerytura dla matek. Od jakiego roku życia? Czy ze świadczenia będą mogli skorzystać również ojcowie? Świadczenie przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Polski w trakcie jego pobierania. Nie będzie go natomiast mogła pobierać:

  • osoba, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej;
  • w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci;
  • gdy po przyznaniu świadczenia osoba która je pobiera jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności lub przebywa w całodobowych placówkach odwykowych dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających
Autor: |2019-01-24T20:53:31+00:0017 listopada 2018|Emerytura / ZUS|0 Komentarzy

O autorze:

Skomentuj

Go to Top