Praca Na Emeryturze Logo

W jaki sposób wyliczyć lata pracy do emerytury?

Michał Zagozdon
18 maja 2021

W jaki sposób korzystnie wyliczyć sobie lata pracy do emerytury? Najistotniejszym warunkiem, który musi zostać spełniony aby dana osoba po zakończeniu stażu pracy otrzymała emeryturę, jest odprowadzenie składek emerytalnych do ZUS przez 22 lub 25 lat w zależności od płci.

Na oficjalnej stronie urzędu możemy znaleźć tabelę, która może okazać się pomocna przy obliczaniu dokładnego stażu pracy oraz kompletowaniu potrzebnych dokumentów.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

Płacenie składek od emerytury to obowiązek dla każdego, kto po zakończonym stażu pracy chce uzyskać pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwestia ta jest bardzo interesująca dla osób starszych i młodszych, które dopiero są na początku swojej kariery zawodowej. Jest tak dlatego, że prędzej czy później stanie się ona po zakończeniu pracy źródłem finansowym dla każdego.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Co parę lat zmieniają się szczegóły związane z tym, w jaki sposób wyliczać lata pracy do emerytury. Wspomniana tabela, którą znajdziemy na portalach internetowych, pomoże w obliczeniu, jakiej wysokości wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się spodziewać przy konkretnych zarobkach.

Kto ma prawo do emerytury?

Lata pracy do emerytury to istotny czynnik wpływający nie tylko na wartość świadczenia, ale także na sam fakt, czy będzie ono w ogóle wypłacone. Według obecnych przepisów prawo do emerytury przysługuje mężczyznom, którzy osiągnęli wiek 65 lat, oraz przepracowali minimum 25 lat, opłacając przy tym składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; oraz kobietom posiadającym co najmniej 60 lat i, które przepracowały w swoim życiu minimum 20 lat. Należy pamiętać, że świadczenie mogą pobierać także osoby, w przypadku których okres składkowy oraz nie składkowy nie osiągnął wymaganego poziomu.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *