Praca Na Emeryturze Logo

Zasady przejścia na emeryturę mundurową

Redaktor
12 czerwca 2021

Zasady przejścia na emeryturę w przypadku służb mundurowych rządzą się nieco innymi prawami, niż emerytury dotyczące innych grup zawodowych. Policyjnemu emerytowi, który został zwolniony ze służby w policji, przysługuje emerytura o określonej wysokości.

Przed 2013 rokiem policjant mógł przejść na emeryturę po przepracowaniu zaledwie 15 lat. Na mocy zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., przywilej odejścia po 15 latach przysługuje wyłącznie funkcjonariuszom będącym w służbie do końca 2012 roku.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

W praktyce oznaczało to, że policjanci, którzy rozpoczęli służbę w 2013 roku i później, zgodnie z prawem, przechodzą na emeryturę w momencie, kiedy ukończą 55 lat, po przeprowadzeniu 25 lat w policji.

Zasady ponownie uległy zmianie w lipcu 2019 r., w wyniku czego wiek emerytalny już nie obowiązuje. Ci, którzy rozpoczęli pracę w policji po 2013 r., mogą odejść po przepracowaniu 25 lat, bez względu na to, ile będą mieć lat. Sposób wyliczenia świadczeń pozostał bez zmian.

Wysokość świadczeń, a wiek emerytalny policjanta

Ci funkcjonariusze, którzy byli zatrudnieni przed rokiem 2013 roku i odejdą z pracy po 15 latach, otrzymają świadczenie w wysokości 40% ostatniej wypłaconej pensji. Każdy dodatkowy rok służby oznacza emeryturę wyższą o 2,6% ostatniej wypłaty. Maksymalne świadczenie może wynieść 75% ostatniej otrzymanej pensji, z tym, że wymaga to przepracowania 28,5 roku w policji.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Dla policjantów wstępujących do służby od 2013 roku emerytura wynosi 60% średniej pensji wyliczonej z 10 kolejnych wybranych przez funkcjonariusza lat, za 25 lat pracy. Każdy dodatkowo przepracowany rok to wzrost o 3 punkty procentowe. Emerytura taka jest także wyższa o 0,5% za każdy miesiąc służby na froncie w czasie wojny i w strefie działań wojennych. Maksymalna wartość świadczenia może osiągnąć 75% podstawy.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *