Praca Na Emeryturze Logo

ZUS będzie mógł żądać zwrotu niezależnie pobranej emerytury. Z odsetkami!

Redaktor
9 października 2021

ZUS będzie mógł żądać zwrotu niezależnie pobranej emerytury. Z odsetkami! Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna zasiłek chorobowy, macierzyński, rentę bądź wcześniejszą emeryturę to nie oznacza to, że się o te środki nie upomni. Do tego dojdą jeszcze odsetki, a wszystko z powodu nowelizacji ustawy, która weszła w życie od 18 września.

ZUS będzie miał możliwość wystąpienia o zwrot nienależnego świadczenia wraz z odsetkami, które są od momentu rozpoczęcia pobierania pieniędzy. W niektórych przypadkach może dość do sytuacji, w której świadczeniobiorca będzie musiał rozliczyć się nawet z kilku lat.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

Rządowa nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw weszła w życie praktycznie bez echa. Wydawać by się mogło, że to ze względu na inne bardziej medialne projekty, jak zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu czy lex TVN. Autorzy wspomnianego projekty w jego uzasadnieniu nie wspomnieli o nim ani słowem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł żądać odsetek od niezależnie pobranych świadczeń i to nie od moment wydania decyzji, a od momentu kiedy świadczeniobiorca rozpoczął pobieranie pieniędzy. Znaczenie mieć tu będą okoliczności ustalenia braku lub wygaśnięcia prawa do świadczenia. Może to dotyczyć nawet kilku lat wstecz, co oznacza, że będą to niemałe sumy dla kieszeni przeciętnego emeryta.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *