Praca Na Emeryturze Logo

ZUS rozwiązał problem czerwcowych emerytur

Redaktor
11 października 2021

ZUS rozwiązał problem czerwcowych emerytur. Dzięki podpisowi Prezydenta zakończył się trwający od lat problem czerwcowych emerytur, które były wyliczane na mniej korzystnych warunkach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w obecnym roku wyrównasz świadczenie bez konieczności złożenia podania.

Czerwcowe emerytury z tego roku ZUS przeliczy na korzystnych warunkach samodzielnie. Nie będzie do tego potrzebne złożenie podania.

>>>Chcesz otrzymać 14. emeryturę? Lepiej się pospieszyć<<<

W połowie sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która rozwiązuję problem tzw. emerytur czerwcowych. Przez obowiązujące przepisy czerwcowe emerytury były mniej korzystne dla świadczeniobiorców. Dotyczyły one waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Roczna waloryzacja ma miejsce w czerwcu i dotyczy składek wpłaconych do stycznia. Według wyliczeń ZUS, emerytura czerwcowa była niższa od majowej o około 5% oraz o prawie 12% od lipcowej.

>>> Emerytura bez podatku. Tabela przeliczeniowa <<<

Stary problem emerytur czerwcowych naprawiony dzięki nowej ustawie

Dzięki nowej ustawie, zmianie ulegnie sposób wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez żadnych obaw składać wnioski o świadczenie w tym miesiącu. Korekta przepisów obejmuje także tegoroczne emerytury przyznane w czerwcu i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma znaczenia czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego, czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy).

Powtórne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawda do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca bieżącego roku.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *